عکاسی چیست؟

توضیحات

عکاسی چیست؟

عکاسی چیست؟

جیمز الکینز در کتاب «عکاسی چیست؟» با نقد برّنده و روش بدیع و گاه غریب خود درصدد است تا با رویکردی پدیدارشناسانه کتاب «اتاق روشن» رولان بارت را که همچنان در فهرست کتاب‌های مهم رشته‌های عکاسی و مطالعات رسانه و بصری قرار دارد، به نقد بکشد.

به عبارتی دیگر، این کتاب با مجموعه‌ی بسیار متنوعی از تصاویر و نوشتاری با فرم ناآشنا و لحن تند و تیز خود دریچه‌های تازه‌ای به روی کتاب بارت می‌گشاید. از این رو بهتر است که خواننده پیش از مطالعه‌ی این کتاب، با فرم و محتوای کتاب بارت آشنایی به هم‌رسانده باشد.

   در این کتاب، الکینز طی گفت‌و‌گویی خیالی و طولانی با اتاق روشن رولان بارت چنین بحث می‌کند که یکی از موضوعات عکاسی، بی‌معنایی -ظرفیت ظاهراً نامحدود آن برای نشان دادن چیزهایی که نمی‌خواهیم یا لازم نیست که ببینیم- و همچنین درد است، چرا که تصاویری که قدرت فراوان داشته باشند می‌توانند برای ابد بر لوح ضمیر آگاه ما حک شوند.

درباره ی کتاب:

جِیمز الکینز در عکاسی چیست با همان لحن تحریک‌کننده و تأثیرگذاری به بررسی قدرت شگفت‌انگیز و فریبنده‌ی عکاسی می‌‌پردازد که نقاشی رنگ‌و‌روغن را در کتاب پُرفروش نقاشی چیست مورد بررسی قرار داده است. الکینز طی گفت‌و‌گویی خیالی و طولانی با اتاق روشن رولان بارت چنین بحث می‌کند که یکی از موضوعات عکاسی بی‌معنایی ــ ظرفیت ظاهراً نامحدود آن برای نشان دادن چیزهایی که نمی‌خواهیم یا لازم نیست که ببینیم ــ و همچنین درد است، چرا که تصاویری که قدرت فراوان داشته باشند می‌توانند برای ابد بر لوح ضمیر آگاه ما حک شوند.

این کتاب که به طیف و تعداد حیرت‌انگیزی از تصاویر مزین ‌شده، نشان می‌دهد که آن‌چه به عکاسی قدرتی منحصربه‌فرد می‌بخشد توانایی آن برای بیان دشواری ــ از دشواری‌های مادی گرفته تا روانی، هیجانی و زیباشناختی ــ کنش دیدن است. جیمز الکینز صاحب کرسی ا. ک.چَدبورن در دپارتمان تاریخ، نظریه و نقد هنرِ دانشکده‌ی هنر مؤسسه‌ی شیکاگو است.

توضیحات تکمیلی

وزن 380 g
نویسنده

مترجم

ناشر

عنوان فارسی

عکاسی چیست؟

عنوان انگلیسی

what photography is?

موضوع

عکاسی هنری

سال انتشار

1396

نوبت چاپ

2

شابک

9786002294333

قطع

وزیری

نوع جلد

شومیز

تعداد صفحات

293

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.


.فقط مشتریانی که این محصول را خریداری کرده اند و وارد سیستم شده اند میتوانند برای این محصول دیدگاه ارسال کنند.

شما فقط این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: