توضیحات

رویا، خود شانزدهمین کتاب از رمان های بیست‌گانه مجموعه خانواده روگن ماکار (Les Rougon-Macquart) محسوب می‌شود که نویسنده ناتورالیست فرانسوی آن در سال ۱۸۸۸ نگاشته است.

زولا در سال ۱۸۶۸ طرح کلی رمان خانواده روگن ماکار را زد و در بیست جلد کتاب، سیر تحولات و سرگذشت اجتماعی این خانواده را در دوران امپراتوری دوم فرانسه روایت می‌کند. نویسنده در این مجموعه نیز همانند دیگر آثارش به وضعیت زندگی کارگران و تسلط سرمایه و بورس‌بازی در نظام سرمایه‌داری پرداخته است.

زولا در رویا، مضمونی مذهبی را برگزید اما به شیوه‌ای که کمتر از از کتاب‌های دیگرش مجادله برانگیزد. این کتاب که در نیمه دوم قرن نوزدهم محبوبیت قابل توجهی یافت، ماجرای دختری یتیمی به نام آنژلیک روگُن (Angélique Rougon) را روایت می‌کند.

دختر از خانه قیم بی‌رحم خود می‌گریزد و در خانه زوجی پناه می گیرد که نزدیک کلیسا زندگی می‌کنند. پسر اسقف پس از سال‌ها نزد پدر خود باز می‌گردد و درگیر عشقی پر فراز و نشیب با آنژلیک می‌شود. دخترک چنان رؤیای این عشق را محال می‌داند که سرانجان در ناباوری سعادت وصال، تاب نمی آورد و می‌میرد.

زولا از مطرح‌ترین نویسندگان مکتب طبیعت‌گرایی (ناتورالیسم) فرانسه محسوب می‌شود، او به شدت به علم و به ویژه علم وراثت و تاثیر محیط زیست بر زندگی بشر، اعتقاد داشت. همین نگاه دقیق او به علم در برشمردن نشانگان بیماری و پریشانی روانی آنژلیک به خوبی آشکار است:

روز بعد آنژلیک سرشار از اضطراب از خواب برخاست. چند شب دیگر نیز سپری شد بی‌آنکه بتواند تصمیمی بگیرد. جنون صدقه دادن دوباره به جانش افتاده بود، با کمترین رنج‌ها دلش می‌سوخت، چشمانش همیشه پر از اشک‌هایی بود که آماده بودند سرازیر شوند. 
آن شب آنژلیک نتوانست بخواند. در حالت ضعف مفرطی که به آن مبتلا بود، بی‌خوابی پلک‌هایش را داغ نگه داشته بود…نفسش بند می‌آمد. ربندوشامبری پوشید، خودش را تا پای پنجره کشاند و آن را کاملا باز کرد. هوای زمستان بارانی بود، با لطافتی خیس… آنجا کنار کتاب افسانه‌ طلایی همان دسته‌گل ختمی و ادریسی بود که از روی آن گلدوزی می‌کرد و برای اینکه مجددا به زندگی بازگردد، هوس کار به سرش زد. دارچوبکش را جلوکشید و با دست های بی تعادلش چند گره زد. ابریشم قرمز یک گل رز میان انگشتان سفیدش به رنگ خون بود، به نظر می‌رسید خون رگ‌هایش بود که سرانجام قطره قطره جاری می‌شد. 

 

توضیحات تکمیلی

وزن 192 g
عنوان

رویا

نویسنده

مترجم

ناشر

تعداد صفحات

384

شابک

978-600-353-486-5

نوع جلد

سخت

قطع

جیبی

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.


.فقط مشتریانی که این محصول را خریداری کرده اند و وارد سیستم شده اند میتوانند برای این محصول دیدگاه ارسال کنند.

شما فقط این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: